Thermowell

Thermowell

ترموول Thermowell از جمله تجهیزات جانبی دما می باشد که برای محافظت از سنسور دما در برابر شرایط سخت و خشن فرآیند و ایجاد امکان خارج کردن سنسور از محل خود بدون نیاز به توقف فرآیند به کار می‌رود . نصب ترموول در تجهیزات دمایی که امکان خورندگی یا آسیب دیدن ترمومتر در اثر فشار بالای مواد وجود دارد ضروری می باشد.

 

در کل نصب ترموول در یک سیستم باعث حفاظت از محیط نصب، انجام تعمیرات بدون توقف فرآیند و سیستم با نرخ فشار و جریان بالا می شود.نصب ترموول باعث افزایش عمر سنسور دما می شود که در نهایت باعث کاهش هزینه های یک سیستم می شود.انواع مختلفی از ترموول ها وجود دارد که از نظر جنس،روش نصب یا ساقه متفاوت هستند.تتوع ترموول ها، انها را برای کاربرها و شرایط محیطی مختلف مناسب کرده است.

هر ترموول دارای دو اتصال است. یکی اتصال فرایند(Process connection) که به لوله با مخزن متصل می شود و دیگری اتصال تجهیز ابزار دقیق(Instrument Connection) که به سنسور دما متصل می شود.

طول قرار گیر (Insertion Length)  یا طول (U length) مشخص کننده عمق قرار گیری ترموول در مخازن یا لوله است و به فاصله نوک ترموول تا اتصال فرایند اطلاق می شود. هدف از تعیین اندازه یک ترموول تعیین اندازه این طول است به نحوی که ترموول به حد کافی در تماس با فرایند باشد تا اندازه گیری دما درست انجام شود.

در حالت معمول طول قرار گیری (طول  U) بهتر است به نحوه ای انتخاب شود که نوک ترموول در وسط لوله قرار گیرد. بخش Lagging Extension برای کاربرد هایی در نظر گرفته می شود که عایق بندی روی مخزن یا لوله ها را می پوشاند. این بخش دارای طول T است که فاصله بین اتصال فرایندی و اتصال تجهیز ابزار دقیق را تعیین می کند.

اتصال ترموول (Thermowell):

ترموول به روش های مختلفی در لوله ها یا مخازن فرایند متصل می شوند.اتصال ترموول به خط لوله به يكی از سه روش فلنجی، پيچی يا جوشی انجام می شود. اما اتصال حسگر دما به ترموول هميشه به صورت پيچی است.

اتصال دنده ای (Threaded):

ترموول ها معمولا روی مخازن یا لوله های فرایند پیچ می شوند به طوری که می توان به راحتی انها را نصب یا جدا کرد.ترموول های دنده ای ضعیف ترین نوع ترموول هستند و ممکن است دچار نشتی شوند.
*سایز اتصال:1/2،3/4،1 اینچ

اتصال جوشی(Welded):

ترموول های چوشی به طور دائمی روی مخازن یا لوله های فرایند جوش داده می شوند.به همین دلیل جدا کردن انها بسیار مشکل بوده و نیاز به برش ترموول بوده و برای سیال هایی با سرعت بالا،دما یا فشار بالا استفاده می شوند.استفاده از ترموول جوشی در کار برد هایی که نیاز به جلو گیری از نشتی دارند ضروری است.

اتصال فلنجی(Flange):

ترموول فلنجی به مخازن یا لوله ها چفت شده و به راحتی متصل یا جدا می شود.ترموول های فلنجی در محیط های خورنده و در شرایط سرعت بالا،دما یا فشار بالا استفاده می شود.ترموول فلنجی گران ترین نوع ترموول هستند و قيمت آن ها بالا است.

انواع ترموول (Thermowell) :

شكل بدنه يا ساقه ی ترموول ميتواند مستقيم  ، پله ای  يا مخروطی  باشد.

مخروطی(Tapered):
 • ترموول مخروطی استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
 • ترموول مخروطی پاسخ زمانی عالی دارد.(Response Time)
 • ترموول مخروطی فرکانس جریان حلقوی خوبی دارد.(Wake Frequency)
 • ترموول مخروطی در برابر نیروی کشش عکس العمل خوبی دارد.(Drag Force)
مستقیم(Straight):
 • ترموول مستقیم استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
 • ترموول مستقیم پاسخ زمانی عالی دارد.(Response Time)
 • ترموول مستقیم فرکانس جریان حلقوی متوسطی دارد.(Wake Frequency)
 • ترموول مستقیمدر برابر نیروی کشش عکس العمل عالی است.(Drag Force)
پلکانی(Stepped): 
 • ترموول پلکانی استقامت خوبی در برابر فشار فرایندی دارد.(Process Pressure)
 • ترموول پلکانی پاسخ زمانی متوسطی دارد.(Response Time)
 • ترموول پلکانی فرکانس جریان حلقوی خوبی دارد.(Wake Frequency)
 • ترموول پلکانی در برابر نیروی کشش عکس العمل خوبی دارد.(Drag Force)
جنس ترموول (Thermowell):
ترموولها بایستی از جنسی باشند که با خواص جریان فرآیندی از تمام جوانب بخصوص از لحاظ خوردگی و خواص (مقاومت) مکانیکی همخوانی داشته باشد. فشار و دمای کاری که می بایستی ترمول در آن قرار گیرد باید مورد توجه قرار گیرد.
موادی که بطور معمول در ساخت Thermowell بکار می رود عبارت است از رده های مختلف از استنلس استیل، کروم – مولیبدم استیل، سیلیکون برنز، مونل، نیمل، تیتانیوم و غیره می باشد.
عدم انتخاب درست جنس و شكل ترموول باعث ايجاد اندازه گيري نادرست يا تخريب ترموول مي شود كه خود ممكن است باعث وقوع حوادث جبران ناپذيري شود. از اين رو استاندارد ASME-PTC 19.3 براي اطمينان از دوام ترموولها در شرايط سخت فرآيندهاي پيچيده شيميايي، ارائه شده است. همچنين در انتخاب ترموولها شرايط و استانداردهاي طراحي پايپينگ سايت نيز بايد مد نظر قرار گيرد. ترموولها به صورت عمومي از ماشينكاري يك قطاع گرد فلزي يكپارچه (Round Bar Stock) ساخته مي شوند و يك سر آن براي اتصال به پايپينگ پلنت به يكي از شكلهاي ترموولهای جوشي، ترموول رزوه ايي يا ترموول فلنجي آماده مي شود. اين در حالي است كه تيوبهاي محافظ لزوما ماشينكاري نمي شوند و به روشهاي ديگر نيز امكان ساخت آنها وجود دارد. براي دماهاي بسيار بالا از موادي همچون سراميك يا سيليكون كار بايد براي ساخت Thermowell و تيوب محافظ استفاده مي شود.

شرکت آرکا نیک صنعت دامون تامین کننده انواع ترموول (Thermowell) از برندهای معتبر دنیا در ایران می باشد.

WIKA, ASHCROFT, Wise, Thermo Electric, Endress+Hauser, EMERSON, Delta Fluid, JUMO, KOBOLD